در این مقاله قصد آموزش نحوه تنظیم جدول در اکسل را داریم  و نمونه جداول را در اکسل به شما نشان دهیم.

برنامه اکسل یکی از برنامه های شرکت مایکروسافت است که برای سیستم عامل های مکینتاش و ویندوز طراحی شده است. این نرم افزار که اولین بار در سال ۱۹۹۰ میلادی انتشار یافت، مخصوص رسم جدول برای راحتترکردنکار سازماندهی اطلاعات است که در این مقاله قصد پرداختن به آن را داریم. 

در طی سالیان گذشته کارایی های بسیار زیادی به برنامه اکسل اضافه شده است که باعث کاربرد هر چه بیشتر این نرم افزار شده است اما بیشترین تغییرات را می‌توانید از برنامه اکسل ۲۰۱۰ تا اکسل ۲۰۱۳ مشاهده کنید. 

تغییراتی که در نسخه های بعدی این برنامه ایجاد شده اند اکثرا جنبه گرافیکی داشته و ویژگی بسیار بارز و خاصی را به این برنامه نیافزوده اند به طوری که برای مثال شما تغییر زیادی از نسخه اکسل ۲۰۱۶ تا اکسل ۲۰۱۹ نخواهید دید. 

برای رسم جدول در اکسل بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید. 

اول این که هر لیست شما باید داران عنوان باشد. حال این عنوان می‌تواند به صورت تک کلمه و یا شرح حالی از موضوعی باشد که در هر ستون به آن پرداخته اید. 

اطلاعاتی که قصد استفاده کردن از آن ها را دارید باید در ردیف ها و ستون های منظم قرار گیرند تا سازماندهی شوند و البته این نکته را به یاد داشته باشید که اطلاعات موجود در هر ردیف به هم مربوط و به موضوع خاصی می‌پردازند. 

ستون های مورد استفاده شما در جدول یک رده خاص از داده را بیان می‌کنند. مثلا ممکن است یک ستون از جدول شما مربوط به تاریخ یک سری از اتفاقات باشد. 

بهتر است جدولخود را طوری طراحی و تنظیم نمایید که ستون یا ردیف خالی در آن وجود نداشته باشد. در غیر این صورت اگر تصمیم به رسم نمودار از جدول خود داشته باشید ممکن است به مشکل بخورید. 

پس از آن که طبق دستور العمل ها و نکاتی که در بالا گفته شد اطلاعات مورد نظر خودتان را جمع آوری و آماده کردید  می‌توانید عملیات رسم جدول را آغاز نمایید. 

از نسخه نرم افزار اکسل ۲۰۰۷ تا آخرین نسخه آن که اکسل ۲۰۲۰ می‌باشد، اپشنی به نام Table دراکسل اضافه شده است که با کمک آن می‌توانید جدول های خود را به نحوه ای که در قسمت بالا توضیح داده شد سازماندهی نمایید. 

به مثال زیر توجه کنید تا این موضوع بهتر برای شما جا بیفتد. 

آموزش رسم جدول در اکسل

فرض کنیم می‌خواهید داده های جدول بالا را با استفاده از Table در اکسل سازماندهی کنیم. 

نوار بالای صفحه را مشاهده می‌کنید که چند گزینه مختلف روی آن وجود دارد. 

گزینه ها به ترتیب از سمت چپ عبارت اند از: 

File

Home

Insert

ابتدا یکی از خانه های اکسل خود را انتخاب نمایید سپس مانند تصویر از تب Insert روی گزینه Table کلید نمایید. البته در نظر داشته باشید که در ورد ۲۰۰۷ شما باید روی تب Layout کلید نمایید از آن قسمت روی گزینه Table کلید کنید.

ساخت جدول در اکسل

با انجام مراحل بالا باکسی برای شما ظاهر می شود. در این قسمت تنها دقت کنید که در قسمت My table has headers تیک این گزینه را فعال نمایید و سپس روی دکمه OKکلید نمایید تا یک جدول برای شما ایجاد شود. دقت کنید که این گزینه می گوید که جدول شما باید دارای سرتیتر باشد.

فیلم آموزش ساخت جدول در اکسل

 

table در اکسل

همان طور که می‌بینید کنار هر ستون یک فلش رو به پایین قرار دارد که درصورتی که روی آن کلیک کنید تصویرزیر نمایان می‌شود و امکان ایجاد یک سری از تغییرات روی جدول خود خواهید بود. این فلش ها در واقع ابزاری برای فیتلر کردن و مرتب سازی داده های درون اکسل وابسته به هم می باشند. 

به طور مثال فرض کنید که جدولی که ساخته اید دارای سه ستون می باشد ستون اول برای محصولات. ستون  دوم فروش بر اساس کارتخوان و ستون سوم فروش نقدی محصولات هم ردیف می باشد. شما می توانید با مرتب سازی ستون نقدی ها ببنید که کدام محصول بیشترین فروش نقدی را داشته و همینطور می توانید با مرتبط سازی ستون کارخوان ها مشاهده کنید که کدام محصول بیشترین فروش با کارتخوان را داشته است.

برای این کار شما می توانید مانند تصویر روی اون فلش کنار هر ستون کلید کنید و یکی از گزینه های A -> Z و یا Z -> A را بزنید و نتیجه آن را مشاهده نمایید.

علاوه بر آن یک ردیف نیز ساخته شده و یک اسم پیشفرض مانند Column نیز برای آن در نظر گرفته شده که همان سر تیتر table شما می باشد و می توانید مقدار آن را مانند دیگر سلول ها تغییر دهید.

تنظیمات جدول در اکسل - مرتبط سازی جدول در اکسل

در تصویر بالا سه بخش مشخص شده است. اولین بخش همان بخشی است که از آن برای مرتب سازی استفاده می شود که توضیح آن داده شد اما دومین بخش برای فیتلر کردن داده های جدول می باشد که گفته می شود.

سومین بخش هم تمامی اعضای جدول و Table شما هستند که می توانید از قسمت سرچ آن ها را جستوجو کنید و با برداشتن تیک آن بگویید که قابل این ردیف قابل مشاهده نباشد.

فیلتر کردن جدول در اکسل

خب باید بدانید که فیلتر کردن جدول در اکسل ممکن است کمی پیچیده به نظر بیاید از آنجا که اکسل امکانات مختلفی را برای نمایش اعضای فیتلر شده برای شما فراهم می کند. از قسمت دوم تصویر قبل روی گزینه Text Filters کلید نمایید. فرقی نمی کند که روی کدام یک از گزینه هایی که در باکس رو به رو باز شده است کلید نمایید. روی یکی از این گزینه ها کلید کنید تا باکسی زیر را مشاهده نمایید.

فیلتر کردن در جدول اکسل

 

فیلتر کردن در جدول اکسل

در قسمت شماره یک تصویر بالا شما نوع فیلتر را مشخص می کنید. که اگر کمی زبان انگلیسی بلد باشید خیلی راحت تر متوجه گزینه های موجود آن می شوید. فیلتر ها بر اساس موارد زیر و حتی بیشتر نیز موجود می باشند.

  •  Equal = مساوی باشه با
  • Not Equal = نامساوی باشه با
  • Begin with = شروع بشه با
  • Not begin With = شروع نشه با
  • End With = تموم بشه با
  • Not End With = تموم نشه با
  • Contain With = داخلش قرار گرفته باشه
  • Not Contain With =  داخلش قرار نگرفته باشه
  • و...

موارد ذکر شده بخشی از انواع نوع فیلتر ها بود که شما می توانید از لیست آبشاری قسمت شماره ۱ تصویر بالا یکی از اونارو انتخاب کنید و در باکس دوم همون تصویر بگیرد که مقدار شرط انتخاب شده چی باشه.

به طور مثال من می خواهم تمامی محصولاتم که آخر اسمشون با دیجیتال تموم میشه رو ببینم بنابراین در باکس مشخص شده قسمت اول گزینه End With رو انتخاب می کنم و در باکس مشخص شده قسمت دوم عبارت دیجیتال رو می نویسم و اوکی می زنم.

اما ما در این جا می تونیم دو تا فیلتر رو همزمان اجرا کنیم یا بگیم که اگر یکی از این دو فیلتر درست بود بیاره. برای این کار می توانیم وابسته به نیازمون یکی از گزین های And و یا OR در تصویر بالا رو انتخاب کنیم و در قسمت پایینی اون همونطور که توضیح داده شد بیایم و شرط و فیتر دوممون رو بسازیم.

مثال این یکی این میشه که من می خوام آخر محصولاتم دیجیتال باشه و همچنین در شرط دوم تعریف کنم که اولشون با پیانو شروع بشه.

تغییر نام جدول در اکسل

ممکن است اسمی که برای جدول و به صورت پیش فرض در نظر گرفته شده است را دوست نداشته باشید و علاقمند باشید که آن را عوض کنید. 

برای ویرایش جدول در اکسل، از نظر نام انتخابی، مانند مرحله قبل موقع باز کردن Table، روی یکی از سلول های جدول کلیک کرده و در قسمت بالایی نرم افزار اکسل Table tool را انتخاب کنید. 

با کلیک کردن روی کلمه Design، در قسمت بالای صفحه و سمت چپ پنجره زیر باز می‌شود. 

تغییر نام جدول در اکسل

برای تغییر نام جدول می توانیم وارد تب Design شویم و مانند تصویر از باکس سمت چپ بیایم و نام جدول رو تغییر بدهیم. باید بدانید نام جدولی که شما انتخاب می کنید نباید دارای فاصله و یا نماد باشد مثلا این مورد صحیح نیست "جدول محصولات" و باید به صورت "جدولمحصولات"نوشته شود البته شما می توانید از علامت ـ نیز برای فاصله گزاری استفاده کنید.

البته حالا که شما در این تب قرار دارید نیز می توانید از باکس سمت راست تیک گزینه Total Row رو هم بزنید تا یک ردیف به آخر جدوتون اضافه بشه برای اینکه تمامی مقادیر داخل ستون آخر رو جمع کنید. مثل جمع تمام فروش محصولات.

تغییر دیزاین جدول در اکسل

در صورتی که از طراحی و دیزاین پیش فرضیکه برای جدول شما در اکسل وجود دارد راضی نباشید می‌توانید به سادگی و با دستور العملی که در زیر آورده ایم آن را تغییر دهید و به شکل دلخواه خود در بیاورید. 

ابتدا یکی از داده های جدول خود را انتخابکنید و در قسمت سبز رنگ بالای اسکل گزینه Home را انتخاب نمایید. 

با کلیک روی گزینه Style Group و در قسمت Format as Table پنجره زیر باز خواهد شد: 

تغییر دیزاین جدول در اکسل

از طریق این پنجره می‌توانید یک طراحی که تناسب بیشتری با سلیقه شما دارد را انتخاب نمایید. 

بعد از انتخاب کردن یک دیزاین و رنگ بندی مناسب جدول مورد نظر خود و با کلیک کردن روی گزینه OK می‌توانید تغییرات را اعمال نمایید.

پرینت جدول در اکسل

بعد از اینکه جدول خود را به طرز دلخواهتان سازماندهی کردید نوبت پرینت گرفتن آن است. 

برای پرینت جدول در اکسل، به طریق زیر عمل کنید. 

به سراغ اولین گزینه از نوار بالای نرم افزار اکسل بروید. 

از منوی File روی گزینه Print کلیک کنید. 

البته راه کمکی کوتاه تری نیز برای پرینت وجود دارد و آن گرفتن کلید Ctrl و P به صورت هم زمان است. 

تصویر زیر پنجره ای است که موقع کلیک روی پرینت و یا گرفتن همزمان CTRL و P باز خواهد شد. 

نکته خاصی در خصوص پرینت جدول در اکسل وجود ندارد اما باید بدانید که شما اگر دو جدول داخل یک اکسل داشته باشید تنها می توانید در هر پرینت یکی از آن ها را چاپ کنید.

همچنین به صورت پیشفرض نیز اگر جدولی داخل فایل اکسل شما وجود داشته باشد هنگام پرینت آن برای چاپ انتخاب می شود.

برای مشاهده نحوه پرینت گرفتن در اکسل و تنظیمات آن می توانید مقاله پرینت در اکسل را مطالعه نمایید(هنوز نوشته نشده.)

 

در پایان باید بگم که واقعا جدول ها در اکسل کارایی خیلی زیادی دارند و میشه فرمول های خوبی رو برای محاسبه های بخش های مختلف اون ساخت که در یک مقاله که در آینده منتشر می شه در خصوص فرمول نویسی در اکسل توضیح خواهم داد.

مقالات مرتبط

مدرک فنی حرفه ای

آزمون آنلاین فنی حرفه ای

تبدیل پاورپوینت به فیلم

پاورپوینت چیست

نحوه کرک کردن نرم افزار

کمبو لیست چیست؟

مبانی کامپیوتر چیست - مبانی کامپیوتر icdl

مشکل نصب نشدن گیم لوپ

تفاوت کابل vga با hdmi و dvi

رفع مشکل قفل شدن ورد

نحوه اتصال موس وایرلس بدون دانگل

آزمون آنلاین icdl

icdl چیست و کاربرد های مدرک icdl

تایپر چیست و تایپر یعنی چه و چگونه تایپر شویم؟

درج نمودار در ورد - درج و ایجاد تغییرات در انواع نمودار های ورد

نیم فاصله چیست - درج نیم فاصله در ورد

ذخیره خودکار در ورد - auto save در word

رفع مشکل به هم ریختگی متن در ورد - فارسی و انگلیسی

آموزش تبدیل فایل ورد به پی دی اف - تبدیل word به pdf

چرخش متن در ورد - عمودی کردن نوشته در ورد

سربرگ در ورد (Header) تنضیمات و تغییر هدر در ورد

هایپرلینک در ورد (Hyperlink) + بوک مارک در ورد

درج علامت تیک در ورد - چک باکس در ورد

جایگزینی متن در ورد خیلی سریع با replace و find

تنظیم فاصله بین پارگراف ها و خطوط در ورد word

ساده ترین روش فارسی کردن شماره صفحات در ورد

افزودن کادر و حاشیه در ورد و نحوه حذف آن

آموزش درج واترمارک در ورد + حذف + فیلم آموزش

آموزش حذف صفحات در ورد + پاک کردن صفحه خالی و اضافی

چگونه فایل ورد را ذخیره کنیم - ذخیره فایل ورد به دیگر نسخه ها - ذخیره اتوماتیک در ورد

چگونه در اکسل بنویسیم - آموزش تایپ فارسی در اکسل + فیلم

زبان html چیست

چگونه در اکسل بنویسیم - آموزش تایپ فارسی در اکسل + فیلم

نرم افزار اکسل چیست